Erinevad teed

Mis vahe on mustal ja rohelisel teel? Kas valge tee leht on valge? Lihtne vastus oleks, et kõik nad pärinevad samalt taimelt, erinevus on vaid selles, kuidas neid töödeldakse.

Teelehtede töötlemine määrab selle kas neist saab must, roheline või hoopis oolong tee. Peamine erinevus paljude teesortide vahel on see, kui palju lubatakse lehel töötlemise ajal hapnikku endasse imada (käärida). Palju hapnikku teeb teelehed mustaks ning liigiks musta tee, vähese hapniku tulemuseks on roheline tee ning töötlemata teelehed klassifitseeritakse valgeks teeks.

Must tee

läbib täieliku kääritamise protsessi, mis koosneb neljast põhilisest sammust – närbumine, rullimine, käärimine ja kuivamine. Esmalt lastakse nopitud lehtedel laiali laotatult närbuda. Seejärel närbunud lehed rullitakse, et vabastada tee lehes olevad kemikaalid, mis on olulised tee lõpliku värvuse ja maitse saavutamiseks. Rullitud lehtedel lastakse laialilaotatult veel hapnikku imada (oksüdeeruda), misõttu muutuvad lehed rohelisest vaskpunaseks. Lõpuks kuumtöödeldakse (kuivatatakse) lehti, et peatada käärimine. Lehed tõmbuvad selle protsessi järel mustaks ning saavad oma äratuntava lõhna.

Rohelist teed

kutsutakse tihti “kääritamata” teeks. Värskelt korjatud lehtedel lastakse kuivada ning siis kuumtöödeldakse, et peatada igasugune käärimisprotsess. Hiinas on siiamaani paljudes kohtades kasutusel käsitöömeetodid, eriti parima rohelise tee tootmiseks nagu meie siin pakume.

Oolong tee

on sisuliselt poolkääritatud tee, ning seda toodetakse peamiselt Hiinas ja Taiwanis (tihti tuntud ka Formosa nime all). Oolongi tootmiseks lastakse lehtedel otsese päikese käes närbuda, seejärel raputatakse bambuskorvides, et servasid kergelt muljuda. Järgmiseks laotatakse lehed kuivama seniks kuni nende pind tõmbub kergelt kollaseks. Oolong teed on alati terve lehena, mitte kunagi rullides purustatuna. Kõige vähem kääritatud oolong teed, mis näeb välja praktiliselt roheline, kutsutakse Pouchong’iks.

Valget teed

toodetakse väga piiratud alal Hiinas ja Indias. Ta on kõige vähem töödeldud tee. Uued teelehe pungad nopitakse enne, kui nad jõuavad avaneda ning neil lastakse lihtsalt kuivada. Käharatel pungadel on hõbedane jume ning neist saab kahvatu ja väga hõrgu tassi teed.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Sellel lehel kasutatakse Akismeti rämpspostifiltrit. Vaata kuidas Sinu kommentaare töödeldakse.