Tee või kohv?

Kas me ei võiks kõik lihtsalt hästi läbi saada?

Tundub, et tee- ja kohvimaailma vahele on tekkinud suur lõhe ja konkurents. See näib ju üsna loogiline kuna mõlemaid serveeritakse pärast sööki, poes on neile eraldatud sama suur pind ning mõlemad arendavad jõudsalt gurmeeturgu.

Selline tihe konkurents tekitab kindlasti vaenulikkust. Turuosa võitmiseks on mõlemad tööstused teinud kõik endast oleneva, et üksteisest võimalikult eristuda ning eemale hoida. Kohv kiidab tihtipeale oma ergutavat toimet, liigitades tee haigete joogiks. Tee jällegi ülistab oma tervistavaid omadusi värvides kohvist kõhtu hävitava pildi.

Nii teel kui kohvil on pikk ja legende täis minevik. Tee avastas vana Hiina juht Shen Nung kui saatuslik teeleht kukkus tema kuuma vee tassi. Sarnane lugu oli ka kohviga kui esimese aastatuhande lõpus avastas Etioopia kitsekarjus, et tema kitsed muutuvad pärast ühe tundmatu taime marjade söömist väga energiliseks. Ta pistis ka ise ühe marja suhu ning tundis samuti ergutavat toimet. Hiljem rääkis ta sellest oma külarahvale ning sealt saigi alguse kohvi kuulsusrikas teekond.

Imelisel kombel on mõlema joogi ajalugu käinud sarnast rada mööda. Euroopasse jõudsid tee ja kohv 17. sajandi keskel ning Eestisse 17. sajandi lõpuks.

Teaduslikust küljest lähenedes on mõlemad igihaljad taimed. Kui neil loomulikult kasvada lasta, muutuvad nad põõsast puuks. Selleks, et korje oleks kergem, pügatakse ja piiratakse taimi (teepõõsast hoitakse palju lühemana kui kohvipuud). Mõlemast taimest saadava joogi maitseomadused on sõltuvuses taime kasvutingimustest: mullastik, niiskus, ümbritsev floora jne.. Nii tees kui kohvis leidub looduslikult ergutava toimega kemikaal – kofeiin. Ning lõpetuseks on mõlemast taimest valmis joogi valmistamise protseduur üsnagi sarnane.

Läänemaailmas on kohv number üks kuum jook. Selle tiitli andis tee käest üsna hiljuti, kui levima hakkasid sellised suured kohviketid, nagu näiteks Starbucks. Varasemalt, kui laialt levis veel madala kvaliteediga lahustuv kohv, olid nii tee kui kohv ühe pulga peal. 60-ndatel ja 70-ndatel hakati kohvi röstijate poolt levitama lihtsat sõnumit: „Inimesed – te peate hakkama KOHE paremat kohvi jooma. See on kurb!“. Inimestele võimaldati midagi hoopis paremat ja kvaliteetsemat.

Tähtis on aga teada, et ülemaailmses arvestuses on esikohal tee (ärgem unustagem, et tegu on siiski võistlusega).

Kõiki neid sarnasusi arvesse võttes, tahame öelda seda, et ehk oleks aeg lõpetada see „mina olen parem“ võistlus. Niipalju kui on andunud teesõpru, on ka fanaatilisi kohviarmastajaid. Pole oluline kas jood teed või kohvi, oluline on, et Sa saaksid juua kvaliteetset jooki.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Sellel lehel kasutatakse Akismeti rämpspostifiltrit. Vaata kuidas Sinu kommentaare töödeldakse.