Tee valmistamise kuldreeglid

Nii palju kui on erinevaid teesorte on ka erinevaid tee valmistusviise. Olulised on õige tee kogus, õige vee temepratuur ning täpne tõmbeaeg. Küll aga mängivad ka siin suures osas rolli Sinu enda eelistused. Küllap leiad sa omale ka katsetamise käigus selle kõige õigema variandi. Kuid, et kuskilt üldse pihta hakata toome kogu olulise ühte kohta kokku.

Must tee

Musta tee valmistamiseks vala värskelt keedetud vesi teelehtedele. Ühe tassi tee kohta võta üks teelusikatäis lehti. Tõmbamise ajal peaks tass olema kaanega kaetud. Mida heledam tee, seda lühem tõmbamise aeg. Darjeeling näiteks vajab kõigest 2-4 minutit, tummine Assam aga vabalt 5 minutit.

Üldreegel on see, et lühikest aega tõmmanud tee on ergutavama toimega sest sisaldab rohkem kofeiini. Mida kauem tee tõmbab, seda rohkem seob tanniin endaga kofeiini ja seetõttu on jook vähem stimuleeriv. Pärast 5-minutilist tõmbamist võib tee üsna mõruda noodi omandada.

Roheline tee / Jaapani tee / valge tee

Selle tee jaoks on kõige sobilikum vesi temperatuuriga 80° kuni 90°C, mõndade sortide jaoks (nt. Sencha) isegi madalama temperatuuriga. Lase veel keema tõusta ning jahuta enne tassi valamist maha. Sõltuvalt teest vajad sa 3 kuni 5 supilusikatäit teelehti 1 liitri vee kohta. Tõmbeaeg 2 kuni 4 minutit.

Rohelist teed võib kasutada kolme tõmmise tegemiseks. Küll aga ei tohi vahepeal lehtedel täiesti ära kuivada lasta. Jaapanlastel on selline ütlus: “Esimene tõmmis on kibe nagu elu, teine on tugev nagu armastus ning kolmas on mahe nagu vanaduspõli”.

Matcha

Pane 1/2 tl (2 bambuslusikat) Matcha pulbrit Matcha anumasse. Lase keedetud veel jahtuda 80°C. Vala nõusse umbes 80 ml vett ja vispelda bambusvispliga umbes 15 sekundit, mille tulemusena moodustub joogi pinnale ühtlane vahukiht, mis on Matcha teele iseloomulik.

Oolong

Oolong tee valmistamiseks vala tee lehtedele keedetud vesi, mis on just lõpetanud mullitamise (75° kuni 90°C). Lase 3 kuni 5 minutit tõmmata.

Õiged oolongifännid, kes tahavad täiuslikku jooki, valavad teele just mullitamise lõpetanud keedetud vee ning valavad selle jälle koheselt ära. Seejärel lasevad lehtedel 1 minuti puhata, valavad uuesti kuuma vee peale ning lasevad 2 kuni 4 minutit tõmmata. Alles seejärel joovad.

Puuviljatee

1 liitri tee valmistamiseks peaksid kasutama 15 kuni 20 grammi puuviljateed. Sõltuvalt sordist ja isiklikest maitseelistustest lase teel tõmmata 5 kuni 10 minutit. Mida pikem on tõmbamisaeg seda hapukamaks kipub jook minema. Puuviljateed saab üldiselt kasutada mitme tõmmise tegemiseks, küll aga kaotab iga järgnev tõmmis natuke oma maitses.

Taimetee

Taimeteed on üsna lihtne valmistada. 1 liitri vee jaoks võta 12-18 grammi teed – võib ka vähem või rohkem, sõltuvalt teest. Vala üle keeva veega ning lase 5 kuni 8 minutit tõmmata. Tõmbamise ajaks kata kann kaanega, et eeterlikud õlid vee auruga ära ei lendleks.

Lapacho

Lase 1 liitril veel kastmepannil keema tõusta, lisa 1 supilusikatäis Lapachot. Keeda viis mintutit madalal kuumusel. Kata pann kaanega ning lase 20 minutit tõmmata. Võid magustada suhkru või meega.

Mate

Kui soovid kasutada mate pudelit, mis on valmistatud kas puidust või pudelkõrvitsast peaksid tegema järgnevat: jäta esimene matejook terveks päevaks anumasse ning vala seejärel ära. See laseb anumal oma aroome vallandada ning sulgeb kõikvõimalikud praod. Võid seda protseduuri soovikorral veel korrata.

Nüüd võid hakata mõnusat matet valmistama. Täida pool anumast mate lehtedega, vala hulka natuke külma vett ning oota 2 minutit, et õhk saaks lehtedest eralduda. Seejärel täida anum keedetud veega, mis on jahutatud 80° C. Pane mate joogikõrs (bombilla) anumasse ja jäta see nii, et sõel oleks vastu anumat. Mates olev kofeiin on ergutava toimega seni kuni jook ei ole tõmmanud kauem, kui 5 minutit. Pärast seda hakkavad tanniinid kofeiini mõju rahustama.

Sa võid matet valmistada nii mitu korda kui ise soovid. Lõpuks hakkavad küll maitse ja kofeiin kaduma kuid tee tervislikud omadused säilivad.

Rooibos

Rooibose valmistamine on lihte. Kasuta keevat vett ning lase 7 kuni 10 minutit tõmmata. Kuna rooibose tees on väga vähesel määral tanniine, siis säilitab ta oma tüüpilise magususe ka pärast pikemaajalist tõmbamist. Joo seda kuumalt või külmalt, maitse on ühtviisi hea ning janu kustutab samuti.

Pu Erh tee

Enne Pu Erh tee valmistamist pea meeles, et teelehti tuleb “pesta”. Ühe liitri tee tegemiseks võta 10-12 grammi teelehti ja vala neile umbes 250ml kuuma vett – parem, kui teed seda läbi sõela. Seejärel raputa teelehtedelt vesi maha. Nüüd oled valmis teed valmistama. Vala lehtedele keev vesi ning lase 1 kuni 3 minutit tõmmata. Võid samu lehti kasutada mitu korda.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Sellel lehel kasutatakse Akismeti rämpspostifiltrit. Vaata kuidas Sinu kommentaare töödeldakse.