Mis on tee?

Tee on maailmas enimtarbitavate jookide edetabelis teisel kohal, teda edestab ainult vesi. Paljudele teevõhikutele tuleb ehk üllatusena, et kõik teed (valge, roheline, oolong, must ja pu’erh) pärinevalt ühest ja samast taimest. Selle mitmekülgse taime ladinakeelne nimi on Camellia sinensis, eesti keeles teepõõsas. Teepõõsa algupärane leviala oli peamiselt Aasia, kuid tänapäeval kasvatatakse seda kogu maailmas. Ta kasvab hästi lähistroopilises kliimas, kõrgustikel ja viljakas mullas. Tee on igihaljas põõsas, mis looduses kasvab 4,5–9 m kõrguseks, kuid istandustes ei lasta neil kasvada kõrgemaks kui 1–1,5 m, kuna see muudab tee korjamise lihtsamaks. Taime õrnad lehed kärbuvad päikesepaistel kergesti, seetõttu istutatakse need sageli puude alla. Lühidalt – tee on kõik, mis pärineb nimetatud taimest, Camellia sinesis.

 

Teepõõsast, mis levib mõnes Aasia osas ka looduslikult, kasvatatakse nii väikestes pereaedades kui suurtes teefarmides, mille istandused laiuvad tuhandetel aakritel. Parim tee kasvab tavaliselt kõrgetel ja tihti ka järskudel nõlvadel. Raske maastiku tõttu korjatakse teelehti käsitsi. Suurtel tasastel väljadel, kus saab masinaga korjata, kasvatatakse neid teesid, mis lähevad teekotikestesse ja jäätee tootmiseks.

Traditsioonilist teed toodetakse tänapäevalgi veel käsitööna, kuid see on oskuslikult põimitud masintööga. Teepõõsalt nopitakse käsitsi vaid ülemised kaks lehte koos veel avanemata pungaga. Neid kuivatatakse (kääritatakse) bambusest alustel. Masinad (näiteks rullid) on aga seatud täpselt jäljendama liigutusi, mida traditsiooniliselt käsitsi tehti.

Tee tootmiseks on ka kiirem, tööstuslik moodus. Kombainid “niidavad” teepõõsaste ladvad maha. Masinad purustavad, rebivad ja rullivad teelehed peeneks puruks. See puru tõmbab väga kiiresti ja sellest saab jõulise tassi teed. Sellist meetodit kasutavad peamiselt suurtootjad, kes toodavad teed kotikestesse pakkimiseks aga ka Indias teatud Masala Chaide valmistamiseks.

 

Tee sisaldab kolme peamist komponenti:

1. eeterlikud õlid – annavad teele aroomi ja maitse;

2. polüfenoolid – kannavad endas tee kasulikke omadusi (toimivad antioksüdantidena ja vähendavad organismis vabade radikaalide kahjustavat toimet);

3. kofeiin – kesknärvisüsteemi stimulant, mis kõrvaldab uimasuse ja taastab erksuse. Looduslikult leidub seda kohvis, šokolaadis, tees ja mates.

 

Teelehtede töötlemise määrab selle hilisema klassifitseerimise: must, roheline, oolong, valge jne. Kuigi tee on väga levinud jook, siis tihtipeale on see väga “kohalik”. Näiteks paljud teejoojad Darjeelingist, Indias ei ole kunagi maitsnud Taiwani Pouchongi. Hiinas ei joo enamik musta teed. Sajandeid vana Jaapani Matcha pulbertee traditsioonist pole musta tee armastajatest srilankalased midagi kuulnud.

Tee on eriline jook, mis ühendab paljusid inimesi, terveid rahvaid rahvaid.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Sellel lehel kasutatakse Akismeti rämpspostifiltrit. Vaata kuidas Sinu kommentaare töödeldakse.